8 Ağustos 2014 Cuma

Mikrodalga Kullanımına Yönelik Pratik BilgilerMutfağımızın vazgeçilmez beyaz eşyalarından biri haline gelen mikrodalgalar kısa sürede harika lezzetlere kavuşmamızı sağlayarak mutfakta işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Ancakmikrodalga kullanmanın da bazı püf noktaları var. Mikrodalga kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız uzmanların önerilerini sizler için derledik;
Kısa sürede pişirme sağlayan mikrodalga fırınlar oldukça pratiktir. Normal fırın ile pişirdiğiniz bir yiyeceği mikrodalga fırında üçte biri sürede hazırlayabilirsiniz.
Mikrodalgalar radyo ve televizyon dalgalarına benzeyen bir enerji tipidir. Mikrodalga enerjisi fırının içinde bulunan Magnetron tüpü sayesinde üretilir. Mikrodalgalar yiyecek moleküllerinde yüksek hızda titreşimler oluşturur. Yiyeceğin pişmesini sağlayan ısıyı bu titreşimler meydana getirir.
Mikrodalgada yemek pişirirken yuvarlak kaplar kullanmaya özen gösterin. Oval ya da dörtgen kaplar kullandığınızda kenarlarda kalan yiyecekler, mikrodalgadan fazlasıyla etkilenerek gereğinden fazla pişecektir.
Yiyeceklerin lezzetini korumak için yemeklerinizi ağızları kapalı olarak pişirmeniz önerilir.
Fırınınızın düşmesini önlemek için tezgahınızdan en az 8 cm geriye yerleştirin. Yeterli hava akışını sağlamak için fırının üstünde en az 30 cm, fırının arkasında ise en az 10 cm boşluk bırakmaya dikkat edin.
Fırınınızda gümüş,  altın vb. materyaller içeren seramiklerkullanmamaya dikkat edin. Hazır yiyecekleri fırına koymadan önce paketlerin üstünde bulunan metal tel ambalaj bağlarını çıkarmayı unutmayın. Metal parçalar fırın ile temas ettiğinde elektrik sıçramasına neden olabileceği gibi ciddi hasarlara yol açabilir.

Fırını içi boşken çalıştırmaya kalkmayın. Böyle bir durumda fırınınız zarar görebilir. Fırını denemek için, içine bir bardak su koyarak çalıştırabilirsiniz. Su, mikrodalga enerjisini emeceğinden fırınınıza zarar gelmeyecektir.
Kabuklu veya kabuksuz, çırpılmamış yumurtaları mikrodalgada pişirmeyin. Patates, elma vb. meyve ve sebzeleri fırına koymadan önce kabuğunda ufak bir delik açın.
Fırınınızı çalıştırmadan önce, içinde bulunan döner cam tepsinin yerine oturmuş olmasına dikkat edin. Bütün pişirme/ısıtma işlemlerinizi döner cam tepsi üzerinde gerçekleştirin.
Mikrodalgada yemek pişirirken küp şeklinde bir kap kullanmamaya özen gösterin. Küp kabın kenarlarında bulunan yiyecekler ortası ısınana kadar yanmış olacağından sağlıklı bir sonuç elde edemezsiniz. Bunun yanı sıra, yuvarlak ince ve yüzük şeklindeki yiyecekler son derece iyi pişecektir.
Birbirinden şık ve kullanışlı solo mikro dalga fırın modellerine Beko mağazalarından ve Web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

3 yorum :

 1. güzel bilgiler ama uygulayan pek yok

  YanıtlaSil
 2. Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
  cay-makineleri.com

  YanıtlaSil
 3. Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
  Çay Kazanı

  YanıtlaSil

Blog hesabi olmayanlar arkadaşlar, yorum yazmak isterseniz:anonim bölümünü işaretledikten sonra yorumunuzu yazabilirsiniz.Adınızı yazmayı unutmayın.
Teşekkürler.